0
Your Cart

Pırlanta Sertifikası

PIRLANTANIN DEĞERİNİ BELİRLEYEN 5 FAKTÖR VARDIR
 

Pırlanta değeri nedirPırlanta ne kadar büyükse, o kadar nadir bulunur.
Rengi ne kadar iyiyse, değeri o kadar artar.
Ne kadar berraksa, o kadar değerli olur.
Bir pırlantaya ışıltısını veren kesimidir.

 
 

1. KARAT

Bir pırlantanın ağırlığını belirtmek için kullanılan özel ağırlık birimidir. 1 karat 0,2gram (200 mg) olarak formüle edilen standart bir ölçüdür. Her karat 100 eşi t puana bölünür. Örneğin; yarım karat 50 puandır ve 0.50 ct şeklinde yazılır.

Karat birimi

2.RENK

Pırlantada 20 farklı renk vardır. Bu renkler açıktan, koyuya, D’den Z’ye uzanan alfabetik bir sırayla sınıflandırılır. Pırlantanın renk sınıflandırması bir uzman tarafından kontrollü bir ışık altında yapılır. Doğruluk için standart bir pırlanta renk seti ile karşılaştırılır.

Pırlanta renkleri nelerdir

3. BERRAKLIK

Hiçbir pırlanta bir diğerine benzemez. Her biri eşsizdir. Yer kabuğunun altında elmasın oluştuğu koşullar, elmasın içine hapsolan bazı minerallerin izleri ve oluşan kristaller, her elmasın kendine özgü karakterini oluşturur. “Doğanın parmak izleri” olarak da nitelendirilen bu izlerin sayısı, rengi, yapısı, büyüklüğü ve konumu taşın ne kadar temiz olduğunu gösterir. Pırlanta üzerindeki doğal izler azaldıkça, taşın ışıltısı ve berraklığı artar. Bu nedenle berraklık arttıkça pırlantanın değeri de artar.

Pırlanta berraklığı

4. KESİM

Pırlantanın insan eliyle yaratılan tek özelliği kesimidir. Kesim, taşın simetrisi ve boyutlarıyla ilgili bir özelliktir. Pırlantanın doğasında var olan ışıltının ortaya çıkarılmasını sağlayan en önemli etkendir. İyi kesilmiş bir pırlanta, ışığı kendi içinden geçirerek mükemmel şekilde yansıtır ve pırlantanın o karakteristik ateşli ışıltısı ortaya çıkar

Pırlanta kesim oranları

5.SERTİFİKA

Pırlantanın teknik özelliklerine uygunluğunu ve orijinalliğini gösteren belgedir. Bu nedenle pırlanta ürünlerin sertifikalı olmasına dikkat edilmelidir. Kimberley Process sertifikasyonuna sahip; sightholder olarak adlandırılan taş üreticilerinden tedarik edilen pırlantaların kullanıldığı Altınbaş mücevherlerine ait sertifikalar, mücevherlerinizin garanti kapsamına girmesi açısından önemlidir. Özenle muhafaza edilip saklanmaları gerekir.

DARİNA Concept
Merhaba,Size nasıl yardımcı olabilirim
Sitemize Hoş Geldiniz!
DARİNA Concept ekibi olarak sizinle iletişime geçmekten mutluluk duyarız.